Author Topic: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application  (Read 4021 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline rvx72

• Kıdemli Üye
  • Rotary Engine Mazda Rx-7 & Rx-8 Forum
Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
« Reply #30 on: 29 April 2016, 13:38:50 »
MX-5 alacak kişiler için o fiyatlar normal. 2.0 motor isteyen de 50bin TL farkı öder diye düşünüyorum. 2013 yazında yaşanılan bir durumu hatırlatayım: Başlangıç donanımında sıfır Polo'lar 100bin TL'den satılıyordu, y.dışından gelmesi için sıra beklemek istemeyenler için.

Offline Berk

• Yönetici
« Reply #31 on: 29 April 2016, 15:50:48 »
Tamam doğru otomobiller pahalandı, buna vergilerin etkisi çok büyük fakat 2010-2011 Mazda RX-8 donanımları ve performansına bakıldığında; US price olarak 26-32 k $ aralığında iken şuan ND 2.0 MX-5 başlangıç fiyatı 24.915 $ ile 30.065 $ aralığında.

Bir önceki kasa NC MX-5 donanım bakımından, daha lüks ve opsiyonlar barındırıyorken liste fiyatı 110 bin TL'ler seviyesindeydi 2.0 olarak geçen seneye kadar net hatırlamaktayım.

Yeni kasa 2.0 ND MX-5 150 bin TL seviyelerine çıkmasına cidden anlam veremedim.. Aradaki 40 bin TL farkta neler değişti ? 

ND MX-5 eski nesil NA MX-5'i anımsatıcak sürüş dinamiklerine vurgu yapıcak nitelikte tasarlandı. Buraya kadar güzel ve böyle olması gerekir bir roadster'ın fakat NC MX-5 ağır bir otomobilken ve  bir çok elektronik ekipman ve aksesuar ağırlığa sahipken, ND MX-5 çok daha sade ve çok daha basit bir roadster. 

Yani diyorum ki 2015'de 110 bin tl seviyesinde 2.0 satılan bir Roadster'ın 150 bin tl seviyesine daha donanımsız şekilde çıkması aradaki 40 bin tl farkı ne için ödüyorum ?

Bence fiyatlar ciddi şekilde pahalanmış bunun vergi ile alakasıda yok bana göre.. 150.000 TL'lere çıktığınız zaman C segmentinde ideal donanımda, lüks sayılabilecek bir otomobil alabiliyorsunuz.

Subaru BRZ US Price: $26,190 - $29,290 ve 2.0 lt bir otomobil TR fiyatı Premium MT 143.990 TL - 149.990 TL Premium AT
Toyota GT86 biliyorsunuz US'de Scion FRS olarak satılmakta oradaki fiyatı ise 27.200 ile 31.405 aralığında değişmekte..
GT86   GT86 M/T   58.700 € + 1.736 TL   58.700 € + 1.736 TL 185.000-190.000 TL bantlarında
GT86   GT86 A/T   61.650 € + 1.736 TL   61.650 € + 1.736 TL 190.000-195.000 TL bantlarında kur ile değişiyor..

yani gördüğünüz gibi aslında vergi ile araçların pahalılanması olgusu düz mantıkla evet ama pazarlama stratejilerine baktığınızda bu araçlar aynı fiyatlarda olması gerekirken aralarında dağlar kadar fark tamamen piyasaya çıkmadan önceki pazarlama stratejileriyle alakalı çünkü rakamlar gene bu seviyede değildi..

Bu durumu birazda performans katarak baktığımızda TYPE-R'ın fiyatı 110 PS farka rağmen GT86'dan 20 bin TL daha ucuz ve turbo hot hatch FWD olmasını veya RWD olması durumlarından bahsetmiyeceğim fakat bu fiyatlandırma poliitikaları tamamen satış stratejisi.

Civic Type-R 2.0 Turbo i-VTEC   Düz   1996 Benzin   54,000 EUR günlük kur ile 170.000 TL civarı fiyatı..

Bonus olarak ise şunuda eklemem lazım;

BMW Z4 sDrive20i Roadster Otomatik 1.997cc 184 HP 232.551 TL boş dahi olsa logo satın alacağınız ve standart donanım opsiyonları vs ile 80 bin TL MX-5 2.0'dan daha pahalı olarak 33 hp daha fazlası ve imaj, donanım gibi kalite unsurlarınıda varsayarsak Z4 alınır binilir.8)

Ben genel hatlarıyla piyasadaki fiyatlara ve kıyaslayarak böyle bir vizyon çizdim. Sakın bana demeyin halamın bıyıkları olsa amcam olurdu gibisinden bir cümle kullanmayın bakalım Fiat 124 fiyatları açıklanacak ona göre kıyaslama yaparız ben görüşlerim bunlar.

Saygıları.
Never Say Never..

Offline rvx72

• Kıdemli Üye
« Reply #32 on: 29 April 2016, 16:38:06 »
Oho çoğu kişi öyle teknik özelliklere göre almıyor ki; özellikle parası coksa. Yine coğu kişi o kadar teknik ayrıntıyı da bilmiyor veya takip etmiyor. Konuyu biraz daha ilginçleştirmek gerekirse, insan birşey almaya karar verirken çok azını beyni ile karar  veriyor, kararın coğunu bilinçaltı veriyor. "The Buying Brain", "buy.ology", "the happiness industry", "brain rules" başlıklı kitaplar var pazarlama konusuyla ilgilendiğim bir dönemde kısaca göz atmıştım orada insaların bilinçaltına hitap etmek için nasıl pazarlama yapılacağı anlatılıyordu, okurken ağzım açık kalmıştı. Ancak yıllar sonra, başka bir konuyla ilgilenirken daha ilginç başka kitaplara da rastladım, örneğin birinin başlığı bile yeterli "Financially Stupid People Are Everywhere" Bu kitapların içinde öyle örnekler var ki, Goldfish denilen balık türü sadece 7 saniyelik hafızaya sahiptir diyor ve ardından insanların hafızaları ile karşılaştırılıyor! Ancak tabi ki insan derken coğunluk; 90% diyelim. İnsanların büyük coğunluğu sadece içgüdüler, hislere göre düşünüyor karar veriyor.

Offline benimki80

• Tam Üye
« Reply #33 on: 29 April 2016, 18:13:02 »
Berk beye katılıyotum Mx-5 fiyatları açık ve net birşekilde pahalı. Mazda tüm dünyada markasını premıum giriş sevıyesıne yukselktmek ıstıyor ve güzel işler yapıyor, takdir ediyorum ve evet mx-5 guzel araba ve ben sahsen cok begendım ama ne olduda 45.000 tl zamlandı.... bu bence sadece bir şekılde açıklanabilir oda şu: 1.5 lıtre motorlu versiyonu olduğu için marka artık 2.0 ı subvanse etmeyı yada satmayı çok düşünmüyor. Burada satış hedeflerine 1.5 motoru koymuş. Ama..... ben sahsen 1.5 atmosferık motorlu o arabayı almam 2.0 olanı 120 cıvarı olsaydı cıddı bır sekılde düşünürdüm. Sımdı vergı sistemi vs tamam kabul ediyorum bizim sorunumuz ama bizim olduğu kadar markanında sorunu, kendisini bu duruma göre ayarlayacak yoksa satış vs yapamaz. Şimdi burada fiat 124 un fiyatı onemli eger 1.5 motorlu versıyon ıle benzer bir fiyattan yada 110 civarı çıkarsa merak ediyorum bu mazda bu arabayı kime satacak. Fiatın 1.4 (supersarjlıydı galıba) motoru evet belki bi 50 kilo ağır olur ama mazdanın 2.0 motorunun direk rakibi olur. Tamam mx-5 ın performansı ön planda değil vs vs ama kim nederse desin bu bir spor araba veeee bu çok önemli mx-5 ın artık hemen hemen aynı fiyata daha güçlüsü yada daha ucıza aynı performansı verecek bir alternatifi var. O da fiat 124. Araçlar neredeyse tamamen aynı, Brz ve Gt86 benzerliğinden belki bir tık daha az benzerler. Ortak şase platform artı markanın kendi motor şanzımanı vs (burada motor şanzıman ikilisini paylaşmayı kabul etmeyenin fiat olduğunu düşünüyorum) Bu sebeple fiat 124 ün fiyatı belirleyici olacaktır, açıklanınca daha net konuşabileceğiz. Ama fiat da fırsattan istifade vs gibi bir politika uygulamaya karar verirse, Brz fiyat açısından ikisinden de daha mantıklı bir konuma düşer. Bekleyip göreceğiz bakalım

Offline rvx72

• Kıdemli Üye
« Reply #34 on: 29 April 2016, 20:48:57 »
Çoğu kişi 1.5 Sky G Power 110bin TL den alır kullanır. Fiat 124 Agea gibi uygun fiyatlı mı olacak, hayır o da pahalı olacak. 120bin TL tahmin ediyorlar.

Offline Berk

• Yönetici
« Reply #35 on: 30 April 2016, 01:10:05 »
Fiat 124 1.4 motoru 160hp olacagi soleniyordu. 120-130 bin tl araliginda gelirse eğer Fiat sitesinde yakinda diye bilgi vermekte MX-5 satislari etkilenicektir. Hem satin aldıktan sonra 1.6ya kadar olan mtv 2.0dan daha ekonomik ve turbocharged motor ile guzel güçler alinabilir.
Never Say Never..

Offline benimki80

• Tam Üye
« Reply #36 on: 30 April 2016, 17:30:14 »
Fıatın 1.4 motoru aşırı besleme olduğu için modlamaya da ayrıca daha uygun olacaktır. Eğer fiat fiyatta :) saçmalamazsa mx-5 den daha iyi bir alışveriş olacaktır kanımca. Sonuçta hemen hemen aynı araba.

Offline Berk

• Yönetici
« Reply #37 on: 03 May 2016, 13:31:54 »
Fiat 124 Spider US fiyatı netleşti;Fiat 124 Spider base fiyatı $24,995 buda demek olucakki eğer bu fiyat ile TR'ye giriş yaparsa MX-5 ND kasa 1.5 motoru ile aynı fiyatlara 2.0 MX-5'den daha güçlü bir model seçilebilecek. Şöyle diğer bir durumda mevcut US fiyatı 24.915 $ olan MX-5 2.0 motor ile satılmakta..

Fiat 124 Spider Lusso paketi MSRP* Starting at: $27,495

Fiat 124 Spider  Elaborazione Abarth MSRP* Starting at: $28,195

Detaylar için bakabilirsiniz;

http://www.fiatusa.com/hostc/bmo/CUX201707/models.do?

Abarthın sesi  iyimiş  8)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Ovv12s3FEvU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Ovv12s3FEvU</a>
https://www.youtube.com/watch?v=Ovv12s3FEvU
Never Say Never..

Offline rvx72

• Kıdemli Üye
« Reply #38 on: 03 May 2016, 14:29:51 »
Ses iyi, araba güzel. Ancak tahmin ettiğiim sekilde fiyatları Mazda ile kafa kafaya olursa cogu kişi Mazda tercih eder gibime geliyor.