RE78.NET Rotary Engine Mazda Rx-7 & Rx-8 Forum

RE78 Forum Haberleri / Community News => Guncel Haberler / Current News => Topic started by: RE78 on 04 April 2016, 14:12:13

Title: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: RE78 on 04 April 2016, 14:12:13
(http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/mazda-rotary-patent_1.jpg)
(http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/mazda-rotary-patent_2.jpg)
(http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/mazda-rotary-patent_3.jpg)
(http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/mazda-rotary-patent_4.jpg)
(http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/mazda-rotary-patent_5.jpg)
(http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/mazda-rotary-patent_6.jpg)
(http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/mazda-rotary-patent_7.jpg)

Remember the Mazda RX-Vision Concept? Yes, that bite-the-back-of-your-hand beautiful machine that debuted at the Tokyo Motor Show last year. It is no secret that the Japanese carmaker will adapt this concept into the replacement for the RX-8 by 2018, but the engine is the thing to look forward to the most.

The USPTO published it on March 24, 2016, after Mazda submitted it in December 2015. So what is so special about the next-generation of the Mazda rotary engine, colloquially known as the SkyActiv-R?

For starters, the SkyActiv-R rotary engine is rotated 180 degrees. This brings the exhaust port on top of the engine. The intake, on the other hand, is located at the bottom. Why did Mazda engineers choose to do things this way? The explanation is a rather simple one.

Provided that the intake is located below the engine and the inlet manifold is long enough, performance should be top tier. As for the exhaust port mounted on top of the engine, this should offer a shorter passage for the exhaust gas to exit the engine into the turbocharger(s). And yes, the turbo housing is mounted on top of the exhaust port. Now that’s innovation. The engineers sure deserve a big fat Christmas bonus.

The patent application outlines that the intake has a common passage and independent passages, which translates into an advantage “in obtaining a dynamic forced-induction effect caused by an inertia effect.” Another passage that is worth mentioning is the one about the exhaust manifold “having independent passages and a manifold passage. A length of the exhaust passage becomes comparatively short, and thus, a passage resistance in the exhaust passage can be decreased.” What does this all mean, then?

From what I understand from the gibberish lexicon used in the patent application, the replacement for the Mazda RX-8 will have a Wankel that isn’t just a packaging marvel, but also promises a lot in terms of performance. It remains to be seen if the Japanese carmaker will enhance the SkyActiv-R rotary engine with one or two turbochargers. Fingers crossed it will be a duo because more is better. Always.


Source: http://www.autoevolution.com/news/new-mazda-rotary-engine-presented-in-patent-application-106139.html#ixzz44r5CsZCp
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 05 April 2016, 02:13:06
Wankel tekrar üretilecek mi diye hayal içerikli haberlerden sonra Amerikan patent dairesi gibi gerçek biryerden 26.Mart gibi güncel bir haber gelince, Wankelin tekrar üretilmeye başlanacak olması gayet gerçek bir ihtimal halini alıyor. Patent almak demek, önceden bayağı bir uğraşılmış tasarım ve testler yapılmış demek.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 06 April 2016, 13:53:13
Yaklaşık 6 senedir yeni RX-7 üretileceği hakkında görüşlerimi ve detayları belirtiyordum. Kanıtları bu haberlerin ortaya çıkmasıdır. Son edindiğim bilgilere göre Cayman GT4 rakibi olacak yeni RX. Hedeflenen güç aralığı ise 300 üzeri 450 hp arası bir güç değeri ile keyifli olacaktır.  8)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Kaplan on 06 April 2016, 15:17:22
Senelerden beri ileri geri konuşuluyor ve bizim sitede de çok idalar edildi karşı gelindei. Ama biraz işlerden anlayan Mazdanın bu teknolojiyi iptal etmiyeceklerini zaten bilirdi, bunlar senelerce tabiki gizli saklı araştırmalarını geliştirmelerini yaptılar şimdide mantıklı çalışır ve güvenli bir hale yaklaşınca bilgileri sızdırmaya başladılar. Büyük şirketler böyle şeyleri hiç bir zmana göz ardı etmez bazı arkadaşlar aksini ida etsede  ;).
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 06 April 2016, 17:52:31
Mazda resmi olarak RX'e devam edeceğiz açıklaması yapmadığı için ortalık tamamen belirsizdi üstüne  bir de RX-8 zarar ettirdi, emisyonu tutturamadı, cok yakıt tüketti gibi binlerce haber olunca insan sadece hayallerine inanır hale geliyordu.

Amerikan Patent Dairesi bu hayal ortamında tam gerçek. Mazda RX çıkacak diye (benim bildiğim) resmi açıklama yapmasa da alınan bu patent RX  devamının geleceğinin kesin habercisi hükmünde. Mazda'nın resmi açıklama yapmaması sebebiyse tüm zamanlarını RX üzerine yoğunlaştırdıkları için olmalı.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Kaplan on 06 April 2016, 20:39:25
il ksöylediğin doğru fakat bunlar bilinen şeyler emisyon fazla yakıt bunu çözmeden tabiki piyasaya birşey söylenmez ve sürülmezde sonuçta bence akılıca davrandılar ve önemli konuda rotary sevenlerin ve rahmetli felix wankelin yüzünü güldürdüler bence  ;). Haydi bakalım kuşku duyanlarda sonuçta ikna oldu ve hepimiz heyecanla yeni makinemizi bekliyoruz.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 07 April 2016, 16:05:24
16X motoru 2007 yılında tanıtıldı zaten detayları paylaşmamışlardı ve kullanıcı kitlesini yeni emisyon normlarını beklemek adınada biraz oyadılar bence.. Çünkü 2012'de emisyon kurallarına takıldığından RX-8 üretimi bandı kapandı. Bu band tekrar 16x ile açılabilirmiydi ? Belki evet ;) fakat eldeki ürünü daha fazla satmak adına hem rafta beklettiler, hemde pazar yoklaması yapıldı bu süreçte.

Son RX-7 üretileli 14-15 sene bu modellerin restorasyon ve yaşlandığı varsayılırsa, RX-8 üzerinden şöyle 4-5 sene geçiyor olması ve tüm RX kullanıcılarına satılacak yeni bir ürün daha fazla satış trendi ve ürün pazarı olacağı ortada.

Umarım RX-7 ilk çıktığı gibi M3 fiyatılarında olmaz fakat ne yazıkki izlenim gene bu yönde olacak Cayman GT4 rakibi çıkacak modelin fiyatı aralığı yaklaşık 150-250 k euro'ları görebilir TR'de.

Son olarak GTR 35 gibi grey market girmemesi temennilerim olacak umarım Mazda bizzat kendi getirir yoksa galerin getirdiği GTR 35'ler gibi olursa bakım ve diğer problemler ile karşılaşılacaktır.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Kaplan on 07 April 2016, 20:41:38
Aynen berk bencede demek istediğim buydu güzel bir marketing stratejisi mazda tarafından bütün olay.
Fiyatlar tabiki uçuk olacak ve bakım masraflarıda onun altında kalmıyacaktırda ... ilk önce bir çıksın gerisini bakar düşünürüz  ;).
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 07 April 2016, 23:37:20
Mazda ne yapıp edip bu aracın fiyatını cok yüksek tutmayacaktır. Bir de, Wankel'i zaten kar ve parasal büyümeden cok bazı idealler ve o ideal uğruna çalışmaktan dünyada tek olan birşey yapmaktan mutlu oldukları için de yapıyorlar; ya da ben öyle tahmin ediyorum. Yıllar önce bir makalede okumuştum VW Bugatti'yi para için yapmıyormuş, sadece teknik olarak yapılabilecek en üst şeyleri gerçekleştirmek için yapıyormuş ki Bugatti'nin fevkalade yüksek satış fiyatı harcanan maliyetin altındaymış zaten .)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Kaplan on 07 April 2016, 23:43:28
Evet Bugatti kabaca zararına hava atmak amaçlı yapıyorlar bu doğru. Mazda satışı düşük tutsada bizim ülkeyi billiyorsun tam kazık olduğu burda uygun fiyat hayatta olmaz. Herkez malesef kendi cebini düşünüyor oldu.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 08 April 2016, 00:27:32
Mazda FD3S 36.000 pound 1993 fiyati e36 M3 28.000 pound ten pahaliydi.

RX-8 sports car olarak geciyor fiyati makul seviyelerde.

RX-Vision concepti hic mutevazi durmuyor.

Keske gercekten makul olabilse fakat ne kadar ucuz olabilir safkan spor bir otomobil.

GTR35 bugun yaklasik 200 bin $ TRde belki daha fazla. yeni NSX suan 150.000 $ us fiyati mesela.. TR'ye gelse 1 milyon TL fiyati bulacaktir.

Yeni RX safkan spor otomobil olacağından fiyati belli seviyelerde olur. Turbo olacagida kesinlesti 2 kapili olacagida kesinlesti. Secilecek malzemede zaten concept modelde carbon parcalar vardi sasi carbon monoque yapilsa hafiflik adina buda fiyatlara yansıyacaktir.

Bir LFA kadar pahali olmasada eminim CEO aciklamasinda oldugu uzere Cayman GT4 rakibi olacak modelin fiyati o seviyelere yakin olur.
170 bin TL civic typer mx5 100 bin TL CX-5 150-200 bin TL buldugu listede sasirmamak gerek.

Bugattiye donersek prestij icin uretilen bir arac. Hyper sports car zaten Bugatti tek basina degil VW bagli diye biliyorum yeterince para kazaniyorlar bakim zamaninda  ;)

Mazda zaten parayi RX-8 den degil yedek parca ve motor tedarikinden fazlasiyla kazaniyor. 8)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Kaplan on 08 April 2016, 07:04:42
Evet bugatti kendini taşıyamaz olduğunda vw hemen bir el atıp satın aldı çünkü gelecekte olabilecek potansiyeli ve geçmişini gözönünde bulundurarak. Zaten bugünlerde genelde öyle sadece otomobil indüstisinde değil ana ürün uygun olduğu zaman bakım yada parçadan geçirirler mutlaka. Ama dediğim gibi bir dünya piyasası var birde türkiye  ;D.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: mahmut8728 on 08 April 2016, 10:24:55
Rx-Vision fiyat olarakta Cayman GT4 ayarinda olsa da ulkeye girisi esnasinda Cayman GT4 ile ciddi fark olacaktir. Cayman GT4 yanilmiyorsam 3800 motor iken Rx-Vision muhtemelen 1600 motor olacak (soylentiler uzerinden tahmin sadece) ulkemiz vergi mevzuatina bakildiginda da GT4 ile Rx-Vision ham fiyati ayni olsa dahi KDV ve OTV farki goz onune alindiginda fiyati GT4 e kiyasla daha makul olacaktir keza 3.8 motora uygulanan OTV %145 leri buluyorken 1.6 motora kadar %45 birde bu oranlar uzerinden hesaplanan fiyata KDV hesabi tabi. Bu bizim ulkemiz icin ciddi bir avantaj olacaktir.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 08 April 2016, 11:04:14
Vergilendirme fiyatını hacime göre düşünerek şimdiden araç fiyatını düşünmek yanlış olur. Cayman GT4 3.8 olsada 16X 1.6 olacağınıda bilerek doğru orantıda kdv ve otv katınca şu fiyat olacak demek yanlış olur.

Ornek vermem gerekirse şuan Bmw i8 1.499cc yani 1.5 motor şuan Türkiye liste fiyatı 588.864 TL ki opsiyon ve donanimlar ile bu fiyatlar yukarıya çıkacaktır.

RX-Vision ciddi bir safkan spor aracı olarak üretilecekse bu tarz opsiyon donanimlar zaten olacaktır. 1.6 motor dahi olsa safkan spor araçları ucuz olacağını sanmıyorum. Hele ki RX-8 80 bin TL civarına satılıyorken bu şekilde düşünerek kıyaslamak yanlış olur. Biri spor araç diğeri safkan spor.

Bunu şöyle özetlemek isterim 370z ile GTR 35 arasında farka benziyor bu durum.  ;)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: mahmut8728 on 08 April 2016, 11:13:16
Sadece soylentiler uzerinden kabataslak bir hesap ancak ben yine de 1.6 uzerine cikmaz ise vergi dolayisiyla en azindan bizim ulkemiz acisindan bir avantaj olacagini dusunuyorum elbette ucuz olmayacagi ortada ancak gt4 gibi gtr35 gibi cok yuksek fiyatlara ulasmayacagini dusunuyorum ama tabi 100.000 TL de olmayacaktir  :) Umarim 1.6cc olur ve rx8 de olan 1308cc gibi 1608cc yaparak 8cc yuzunden bizi daha yuksek vergi odemek zorunda birakmaz. Umarim yanilmam berk dostum, umarim ulasilabilir fiyatlarda satilir da rx sevdamizdan mahrum kalmayiz diyeyim. :)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 08 April 2016, 11:48:52
Fiyatı alabileceğim düzeyde olsa bile, 2 kapı olayına takılmıştım; diğer forum ve gönderilerde de RX-Vision'la ilgili 2 kapı olayının bana uymadığından bahsetmiştim sürekli. Daha gerçekçi konuşmak gerekirse önümüzdeki sene sonuna kadar işlerim hedeflediğim gibi giderse maksimum bütçem 400.000TL; RX-Vision bunun altında satışa cıktı diyelim yine de herhangi bir harekette bulunmam. Spor ayrı, zevk ayrı, ihtiyaç ayrı. Ben annem ve kız kardeşimle birlikte yaşıyorum; ailecek gezi yapabildiğim için de RX-8 vazgeçilmez konumda. Ancak arkadaşlarla çıktığımda da hep araba ihtiyacı oluyor bazen 5. kişi neden almıyor diye durumlar oluyor. RX-8 aynı anda hem spor hem spor araca göre minibüs gibi yüklenebildiği için bambaşka boyutu var. Bu durumda RX-Vision uzaktan begenebileceğim haberlerden takip edebileceğim araba olmaya aday .) .)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 08 April 2016, 11:55:48
Şuan 60.000 euro Civic Type-R satılan piyasada uygun fiyatlarda bir araç göremiyorum. Heleki 300-450 hp güç aralığında bir araç üretileceği söyleniyor.

Şöyle bir hesap yapalım kabaca mesela;

1.6 L %45 OTV %18 KDV = %71

100 bin tl bir araç 171 bin tl oluyor.

Mesela şuan Scion FR-S US fiyatı 27.200 $ 200 hp lik bir araç dediğim gibi 300-450 hp arasında 40-50k $ civarında olacak bir araç olacaksa yeni RX 2017-2018 OTV ve KDV durumlarını baz alırsak, mantıklı şekilde kabaca 300 bin TL'leri görebiliriz, 200 bin TL üzeri olacağı kesin gibi duruyor.

Umarım herkesin alabileceği seviyelerde olur.

Ama işin en önemli noktası Mazda bu aracı getirebilecek mi hala yeni MX-5 getirmediler 2 sene geçti fuarda 1.5 L 100 bin TL yakın olacağı söyleniyordu..

Nissan GT-R 35'i TR'ye kendi bizzat getirmedi..

Honda NSX'i bakalım TR'ye getirecek mi ?

Aslında sorulacak ve cevaplanacak soru çok fazla..  O0
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: mahmut8728 on 08 April 2016, 14:57:35
Aslinda benimde tahminim o yonde 200.000 TL yi asacagi 300.000 TL nin altinda kalacagini dusunuyorum. Yeni Rx bu paraya deger mi_? Kesinlikle, ondan zerre suphem yok ama arkadasin da bahsettigi gibi fiyatindan ziyade 2 kapili olmasi ulkemizde biraz luks kacacak saniyorum. 2 kapili araclari butcesi olan genelde keyf amacli ikinci ucuncu arac olarak alir gibi geliyor. Ancak bazi yabanci kaynakli sitelerde mazda nin Rx-7 ve Rx-9 olmak uzere iki ismin patentini aldigi, rotary motorun 50.yil donumu olan 2017 yilinda bir Rx-7, mazdanin 100.yili olan 2020 yilinda ise bir Rx-9 piyasaya surecegi yazilip ciziliyor. Cok mu ucmuslar yoksa gerceklik payi var mi bilmiyorum ama paylasayim istedim. Bir röportajinda da mazda yetkilisine "Rx-Vision Rx-7 olarak mi yeni Rx-8 olarak mi isimlendirilecek_?" Seklinde sordugu soruyu yetkili "Biz Rx-7 yi 2 kapili Rx-8 i 4 kapili olarak dizayn ettik. Bu yoldan cikarak cevabini siz bulun demisti." :) Daha yeni Rx cikmadan bir sonrakini konusmak abzurt olsada boyle bir supriz yapar mi mazda, bilmiyorum, beklemeli
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: gulerogluemre on 09 April 2016, 22:17:14
Şuan 60.000 euro Civic Type-R satılan piyasada uygun fiyatlarda bir araç göremiyorum. Heleki 300-450 hp güç aralığında bir araç üretileceği söyleniyor.

Şöyle bir hesap yapalım kabaca mesela;

1.6 L %45 OTV %18 KDV = %71

100 bin tl bir araç 171 bin tl oluyor.

Mesela şuan Scion FR-S US fiyatı 27.200 $ 200 hp lik bir araç dediğim gibi 300-450 hp arasında 40-50k $ civarında olacak bir araç olacaksa yeni RX 2017-2018 OTV ve KDV durumlarını baz alırsak, mantıklı şekilde kabaca 300 bin TL'leri görebiliriz, 200 bin TL üzeri olacağı kesin gibi duruyor.

Umarım herkesin alabileceği seviyelerde olur.

Ama işin en önemli noktası Mazda bu aracı getirebilecek mi hala yeni MX-5 getirmediler 2 sene geçti fuarda 1.5 L 100 bin TL yakın olacağı söyleniyordu..

Nissan GT-R 35'i TR'ye kendi bizzat getirmedi..

Honda NSX'i bakalım TR'ye getirecek mi ?

Aslında sorulacak ve cevaplanacak soru çok fazla..  O0
Yeni Mx-5 mayıs ta gelıyor tüm bayilere ön siparişler alınmış bile çoktan
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 10 April 2016, 08:34:16
2014 sonu tanitildi mx-5 nd 2015 satis baslandi. 2016dayiz hala gelmedi mayista geliyorsa iyi bari, makyaj gormeden gelsinde.. Mx-5 RF cikarttilar onu getirsinler bence 1.5 gelicek diyorlardi 2.0 ile alakali bilgin var mi kardesim ?

RX-8' de bu sekilde gec getirildi. 2008'de R3 tanitildi 2009 sonu 2010 gibi anca getirdiler.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Kaplan on 10 April 2016, 09:14:06
Mx5 i bende canlı görmek ve denemek isterim ama tabiki 2.0 diğeri ilgimi hiç çekmiyor.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: CAK93 on 10 April 2016, 16:52:22
Ben yeni MX-5 2.0 modelini Almanya'da test sürüşü yaptım gayet keyifli !!! Bayadır burda satışa sunuldu. Almanya'da insanı şaşırtacak bir piyasası var bu araçların her sokakta park halinde en az 3 MX-5 görüyorsunuz. Burada çok tutulmasının vermiş olduğu bir avantaj sanırım çoktandır satışa sunulması.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 11 April 2016, 09:55:12
ND MX-5 bir an önce gelse iyi olur malumunuz Fiat 124 Spider ile ortak platform kullanıldı. Aynı araçlar fakat motor farkı ve dizaynda farklılıklar ve rötuşler sözkonusu. Eğer Fiat uygun rakamlara getirirse MX-5 rekabetçi bir fiyat sunması gerekicek. Atmosferik motor yerine Turbo motor tercih edebilecek çok kişi olacaktır.

Şahsen turbo olması dolayısıyla fiat 124'e sıcak bakanlardanım  ;)

1.4L MultiAir® Turbo Engine with Six-Speed Manual Transmission Delivers 160 HP and 184 LB-FT of Torque

http://www.youtube.com/watch?v=C68neVatN5I
https://www.youtube.com/watch?v=C68neVatN5I&nohtml5=False
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 11 April 2016, 19:24:02
Ya tamam da, teknik herşey demek değil. Tasarım, imaj ve Fiat? Dün akşam tesadüfen bir Amerikan dizi film seyrettim, 1991'de cekilmiş, filmde 65 yaşlarında dedektif kırmızı bir Mazda MX-5 kullanıyordu, senaryo zaten kaliteliydi üstüne bir de o harika oldu. Yönetmenin tercihi .)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 12 April 2016, 00:31:50
Tasarimda on arka harici hersey ayni sayilir. Fiyatlandirma uygun bir secenek olursa baya satacaktir. Bence fiat trde daha cok satabilir. Mazda sanki gec kaldi piyasaya girmekte. Biliyorum NA kasa MX-5 ler kult eskiye cagrisim yapan roadsterlari hatirlatmakta ND MX-5'de bu mantikta dakat fiat 124'de eski modelinde oldugu gibi keyifli olacagini dusunuyorum. BRZ ve GT86 gibi tercih kullanıcılarin  ;)

(http://o.aolcdn.com/hss/storage/midas/61f007d26c4dc470cc400eb305fcecd6/202990994/slide_0025.jpg)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: benimki80 on 12 April 2016, 01:53:40
1.4 turbo 160bg olan üniteyle 1.5 atmosferık aracın hiç bir açıdan yarısması mumkun degıl. Bu araçlar spor arabalar alan kişi illaki gaz pedalını şöyle bi yoklamak isteyecektir, üstelik benzer fiyata daha fazlası varken kim daha azına tamam der. Tabii fiyatların 3 asagı bes yukarı aynı olacağını varsayıyorum. 1.4 turbo olan ile 2.0 atmosferık ünite yarısır o da ulkemizde vergiye takılır. Makul bir fiyat ıle çıkacak 124 ile mx5 ulkemiz için ölü doğmuştur diye düşünüyorum.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 12 April 2016, 02:38:27
Teknik parametre açısından güzel diyorsunuz da, ben de diyorum ki teknik üstünlük sonu olmayan bir yarış. MX-5'e yazılan yüzlerce kişi olacaktır ve emin olun hepsi öncelikle tasarım ve imaja gelen kişiler olacaktır. Haa, yan yana koyup  teknik karşılaştırmada Fiat daha mı iyi, ondan da alan olacaktır ve yolda otobanda o az fark ile üstünlüğünü yaşayacaktır fakat imaj kulvarı da var işte.

Bu arada, geçen sene bir akşam bir Opel Omega benimle yarıştı (ş.içi otobanda; yol kalabalık) fakat nasıl mod yaptıysa sağlam gidiyordu ve kalabalık yolda yarışa da bayağı alışmış benim arabada 2 yeğenim vardı hem onları korkutmamak için hem de 3-4 viteslerde cok hızlı değiştirince ihmal ettiğim şanzuman yağı değişiminin de araya girmesiyle senkromeç geçişinde yaşadığım sürpriz zorluğun sayesinde Omega beni geçti, ben de zorlamadım. Yani sonuçta Omega o anki şartların da yardımıyla teknik anlamda beni geçti, ok. Ancak o Omega sosyal hayatta hiç RX-8 ile bir olabilir mi? Hah hah .)

Düzeltme: Omega yazmışım, Vectra olacak o.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 12 April 2016, 12:03:09
Tamamen tercih meselesi tabiki fakat gerçekçi olmak gerek, görsellik ülkemizde performanstan sonra gelen bir kriter. Ayrıca fiyat performans kriteri önemli nokta, mesela şuan piyasada gt86 ve brz'ler görünüşte ideal duruşu olan fakat 200 hp olması nedeniyle çok fazla satmıyorlar. MX-5'ler maalesef performans kriteriyle değilde sürüş keyfi ve prestiji sebebiyle satan modeller olmuştur. RX'lerin hep gölgesinde kalmıştır bu nedenle Mazda her iki modeli farklı şekilde sunuyor bana kalırsa MX-5 pistonlu motor olması sebebiyle en azından safkan performans olarak bir motor seçeneği veya alternatif bir versiyonu üretebilir. RX'ler zaten kendi başına farklı bir Dünya..

Opel Vectra 2.5 V6 olsa gerek bahsettiğiniz araç  :)
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 26 April 2016, 17:47:18
Evet bu konu altında baya fiyat muhabbeti dönmüştü bu nedenle buraya bilgilendirme yapayım istedim.

Yeni MX-5 fiyatları açıklanmış, herkese hayırlı olsun.

1.5 Sky G Motion 102.000 TL
1.5 Sky G Power  112.250 TL
1.5 Sky G Power Sense 119.000 TL
2.0 Sky G Power Sense 150.450 TL

Metalik Boya farkları ise 1500 TL, Ateş kırmızı ise 2000 TL

Bu fiyatları gördükten sonra yeni RX-7 fiyatlarrı hakkında çok iyimser konuştuğumuzu düşünüyorum :) Umarım BMW M2 gibi 400 bandını görmeyiz fakat ben 300'leri göreceğimizi düşünüyorum.

Hayırlısı..
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Kaplan on 26 April 2016, 20:30:09
Sağol paylaşım için ama ben pek hayırlı birşey göremedim bu fiyatlarda ama ilgilenenlere hayırlı uğurlu olsun  ;D.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 29 April 2016, 13:38:50
MX-5 alacak kişiler için o fiyatlar normal. 2.0 motor isteyen de 50bin TL farkı öder diye düşünüyorum. 2013 yazında yaşanılan bir durumu hatırlatayım: Başlangıç donanımında sıfır Polo'lar 100bin TL'den satılıyordu, y.dışından gelmesi için sıra beklemek istemeyenler için.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 29 April 2016, 15:50:48
Tamam doğru otomobiller pahalandı, buna vergilerin etkisi çok büyük fakat 2010-2011 Mazda RX-8 donanımları ve performansına bakıldığında; US price olarak 26-32 k $ aralığında iken şuan ND 2.0 MX-5 başlangıç fiyatı 24.915 $ ile 30.065 $ aralığında.

Bir önceki kasa NC MX-5 donanım bakımından, daha lüks ve opsiyonlar barındırıyorken liste fiyatı 110 bin TL'ler seviyesindeydi 2.0 olarak geçen seneye kadar net hatırlamaktayım.

Yeni kasa 2.0 ND MX-5 150 bin TL seviyelerine çıkmasına cidden anlam veremedim.. Aradaki 40 bin TL farkta neler değişti ? 

ND MX-5 eski nesil NA MX-5'i anımsatıcak sürüş dinamiklerine vurgu yapıcak nitelikte tasarlandı. Buraya kadar güzel ve böyle olması gerekir bir roadster'ın fakat NC MX-5 ağır bir otomobilken ve  bir çok elektronik ekipman ve aksesuar ağırlığa sahipken, ND MX-5 çok daha sade ve çok daha basit bir roadster. 

Yani diyorum ki 2015'de 110 bin tl seviyesinde 2.0 satılan bir Roadster'ın 150 bin tl seviyesine daha donanımsız şekilde çıkması aradaki 40 bin tl farkı ne için ödüyorum ?

Bence fiyatlar ciddi şekilde pahalanmış bunun vergi ile alakasıda yok bana göre.. 150.000 TL'lere çıktığınız zaman C segmentinde ideal donanımda, lüks sayılabilecek bir otomobil alabiliyorsunuz.

Subaru BRZ US Price: $26,190 - $29,290 ve 2.0 lt bir otomobil TR fiyatı Premium MT 143.990 TL - 149.990 TL Premium AT
Toyota GT86 biliyorsunuz US'de Scion FRS olarak satılmakta oradaki fiyatı ise 27.200 ile 31.405 aralığında değişmekte..
GT86   GT86 M/T   58.700 € + 1.736 TL   58.700 € + 1.736 TL 185.000-190.000 TL bantlarında
GT86   GT86 A/T   61.650 € + 1.736 TL   61.650 € + 1.736 TL 190.000-195.000 TL bantlarında kur ile değişiyor..

yani gördüğünüz gibi aslında vergi ile araçların pahalılanması olgusu düz mantıkla evet ama pazarlama stratejilerine baktığınızda bu araçlar aynı fiyatlarda olması gerekirken aralarında dağlar kadar fark tamamen piyasaya çıkmadan önceki pazarlama stratejileriyle alakalı çünkü rakamlar gene bu seviyede değildi..

Bu durumu birazda performans katarak baktığımızda TYPE-R'ın fiyatı 110 PS farka rağmen GT86'dan 20 bin TL daha ucuz ve turbo hot hatch FWD olmasını veya RWD olması durumlarından bahsetmiyeceğim fakat bu fiyatlandırma poliitikaları tamamen satış stratejisi.

Civic Type-R 2.0 Turbo i-VTEC   Düz   1996 Benzin   54,000 EUR günlük kur ile 170.000 TL civarı fiyatı..

Bonus olarak ise şunuda eklemem lazım;

BMW Z4 sDrive20i Roadster Otomatik 1.997cc 184 HP 232.551 TL boş dahi olsa logo satın alacağınız ve standart donanım opsiyonları vs ile 80 bin TL MX-5 2.0'dan daha pahalı olarak 33 hp daha fazlası ve imaj, donanım gibi kalite unsurlarınıda varsayarsak Z4 alınır binilir.8)

Ben genel hatlarıyla piyasadaki fiyatlara ve kıyaslayarak böyle bir vizyon çizdim. Sakın bana demeyin halamın bıyıkları olsa amcam olurdu gibisinden bir cümle kullanmayın bakalım Fiat 124 fiyatları açıklanacak ona göre kıyaslama yaparız ben görüşlerim bunlar.

Saygıları.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 29 April 2016, 16:38:06
Oho çoğu kişi öyle teknik özelliklere göre almıyor ki; özellikle parası coksa. Yine coğu kişi o kadar teknik ayrıntıyı da bilmiyor veya takip etmiyor. Konuyu biraz daha ilginçleştirmek gerekirse, insan birşey almaya karar verirken çok azını beyni ile karar  veriyor, kararın coğunu bilinçaltı veriyor. "The Buying Brain", "buy.ology", "the happiness industry", "brain rules" başlıklı kitaplar var pazarlama konusuyla ilgilendiğim bir dönemde kısaca göz atmıştım orada insaların bilinçaltına hitap etmek için nasıl pazarlama yapılacağı anlatılıyordu, okurken ağzım açık kalmıştı. Ancak yıllar sonra, başka bir konuyla ilgilenirken daha ilginç başka kitaplara da rastladım, örneğin birinin başlığı bile yeterli "Financially Stupid People Are Everywhere" Bu kitapların içinde öyle örnekler var ki, Goldfish denilen balık türü sadece 7 saniyelik hafızaya sahiptir diyor ve ardından insanların hafızaları ile karşılaştırılıyor! Ancak tabi ki insan derken coğunluk; 90% diyelim. İnsanların büyük coğunluğu sadece içgüdüler, hislere göre düşünüyor karar veriyor.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: benimki80 on 29 April 2016, 18:13:02
Berk beye katılıyotum Mx-5 fiyatları açık ve net birşekilde pahalı. Mazda tüm dünyada markasını premıum giriş sevıyesıne yukselktmek ıstıyor ve güzel işler yapıyor, takdir ediyorum ve evet mx-5 guzel araba ve ben sahsen cok begendım ama ne olduda 45.000 tl zamlandı.... bu bence sadece bir şekılde açıklanabilir oda şu: 1.5 lıtre motorlu versiyonu olduğu için marka artık 2.0 ı subvanse etmeyı yada satmayı çok düşünmüyor. Burada satış hedeflerine 1.5 motoru koymuş. Ama..... ben sahsen 1.5 atmosferık motorlu o arabayı almam 2.0 olanı 120 cıvarı olsaydı cıddı bır sekılde düşünürdüm. Sımdı vergı sistemi vs tamam kabul ediyorum bizim sorunumuz ama bizim olduğu kadar markanında sorunu, kendisini bu duruma göre ayarlayacak yoksa satış vs yapamaz. Şimdi burada fiat 124 un fiyatı onemli eger 1.5 motorlu versıyon ıle benzer bir fiyattan yada 110 civarı çıkarsa merak ediyorum bu mazda bu arabayı kime satacak. Fiatın 1.4 (supersarjlıydı galıba) motoru evet belki bi 50 kilo ağır olur ama mazdanın 2.0 motorunun direk rakibi olur. Tamam mx-5 ın performansı ön planda değil vs vs ama kim nederse desin bu bir spor araba veeee bu çok önemli mx-5 ın artık hemen hemen aynı fiyata daha güçlüsü yada daha ucıza aynı performansı verecek bir alternatifi var. O da fiat 124. Araçlar neredeyse tamamen aynı, Brz ve Gt86 benzerliğinden belki bir tık daha az benzerler. Ortak şase platform artı markanın kendi motor şanzımanı vs (burada motor şanzıman ikilisini paylaşmayı kabul etmeyenin fiat olduğunu düşünüyorum) Bu sebeple fiat 124 ün fiyatı belirleyici olacaktır, açıklanınca daha net konuşabileceğiz. Ama fiat da fırsattan istifade vs gibi bir politika uygulamaya karar verirse, Brz fiyat açısından ikisinden de daha mantıklı bir konuma düşer. Bekleyip göreceğiz bakalım
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 29 April 2016, 20:48:57
Çoğu kişi 1.5 Sky G Power 110bin TL den alır kullanır. Fiat 124 Agea gibi uygun fiyatlı mı olacak, hayır o da pahalı olacak. 120bin TL tahmin ediyorlar.

Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 30 April 2016, 01:10:05
Fiat 124 1.4 motoru 160hp olacagi soleniyordu. 120-130 bin tl araliginda gelirse eğer Fiat sitesinde yakinda diye bilgi vermekte MX-5 satislari etkilenicektir. Hem satin aldıktan sonra 1.6ya kadar olan mtv 2.0dan daha ekonomik ve turbocharged motor ile guzel güçler alinabilir.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: benimki80 on 30 April 2016, 17:30:14
Fıatın 1.4 motoru aşırı besleme olduğu için modlamaya da ayrıca daha uygun olacaktır. Eğer fiat fiyatta :) saçmalamazsa mx-5 den daha iyi bir alışveriş olacaktır kanımca. Sonuçta hemen hemen aynı araba.
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: Berk on 03 May 2016, 13:31:54
Fiat 124 Spider US fiyatı netleşti;Fiat 124 Spider base fiyatı $24,995 buda demek olucakki eğer bu fiyat ile TR'ye giriş yaparsa MX-5 ND kasa 1.5 motoru ile aynı fiyatlara 2.0 MX-5'den daha güçlü bir model seçilebilecek. Şöyle diğer bir durumda mevcut US fiyatı 24.915 $ olan MX-5 2.0 motor ile satılmakta..

Fiat 124 Spider Lusso paketi MSRP* Starting at: $27,495

Fiat 124 Spider  Elaborazione Abarth MSRP* Starting at: $28,195

Detaylar için bakabilirsiniz;

http://www.fiatusa.com/hostc/bmo/CUX201707/models.do?

Abarthın sesi  iyimiş  8)

http://www.youtube.com/watch?v=Ovv12s3FEvU
https://www.youtube.com/watch?v=Ovv12s3FEvU
Title: Re: New Mazda Rotary Engine Presented in Patent Application
Post by: rvx72 on 03 May 2016, 14:29:51
Ses iyi, araba güzel. Ancak tahmin ettiğiim sekilde fiyatları Mazda ile kafa kafaya olursa cogu kişi Mazda tercih eder gibime geliyor.